URZĄDZAMY SALON

Urządzanie salonu, tego najbardziej prestiżowego pomieszczenia w każdym domu, tylko z pozoru wydaje łatwe. Salon to miejsce gdzie wypoczywamy, spotykamy się z domownikami i gdzie przyjmujemy gości, więc wydaje się nic prostszego – powinny tam być meble do siedzenia i wypoczynku, czyli ładna i wygodna kanapa i fotele, stoliki, barek, telewizor, sprzęt muzyczny, jakieś meble, jakieś drobiazgi no i może kominek, dywany, dekoracje lub obrazy na ścianach. Rzeczywistość jak zwykle jest o wiele bardziej skomplikowana, niż nasze o niej wyobrażenia.

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że wszystko zależy od tego gdzie mieści się nasz salon, czy jest osobnym pomieszczeniem, czy wchodzi w skład otwartej przestrzeni łączącej kuchnię, jadalnię i salon, jak rozmieszczone są te pomieszczenia, czy jest wyjście na taras, balkon, czy ogród, czy to przestrzeń ciasna, czy wręcz przeciwnie, no i jakie i ile funkcji będzie spełniać, nie podnosząc już takiego „drobiazgu” jak koszty czy nasze gusty i upodobania( często w opozycji do panujących trendów).

Urządzanie salonu w rezydencji i to na bogato, jest chyba najprostsze, bo mając worek kasy stać nas na dobrego projektanta, na ekskluzywne meble, prawdziwą sztukę, autentyczne antyki, najlepsze materiały, no praktycznie na wszystko- na każdą ekstrawagancję i na każdą klasykę . W rezydencjach salony raczej nie są połączone z kuchnią- to osobne, bardzo duże pomieszczenia, czasem o niestandardowej wysokości ( na przykład jest moda na salony zajmujące aż dwie kondygnacje) , których atutem jest nie tylko przepych i wyrafinowany styl, ale też intrygujący lub piękny widok z okien, czy wyjście na gustownie urządzony ogród lub taras. Okna w salonie stają się więc dodatkowym elementem podkreślającym prestiż tego miejsca – są dopasowane do stylu w jakim urządzono salon i w związku z tym mogą mieć różne kształty, rozmiary i kolory ( są na przykład doskonałą imitacją starych okien wiktoriańskich, mogą być narożne, okrągłe, niesymetryczne).

Na przeciwległym biegunie można postawić urządzanie salonu( zwanego w tym wypadku raczej pokojem dziennym ) znajdującego się w niezbyt dużym mieszkaniu w mieście. W tym wypadku środki finansowe są ograniczone, miejsca malutko, a widok z okna nie powala, na dodatek taki pokój dzienny musi przeważnie spełniać w rodzinie bardzo wiele funkcji, a do każdej z nich potrzebne są inne meble i inne wyposażenie. Zadanie jest trudne, ale daje sobie z nim rade zdecydowana większość polskich rodzin. Gotowe projekty podpowiedzą nam wiele praktycznych i bardzo estetycznych rozwiązań, proste, jasne meble w stylu skandynawskim są tanie, a doskonale wkomponowują się w każde pomieszczenie. Warto postawić na prostotę i funkcjonalność, a drobiazgami, grą kolorów dodać klimatu i przytulnej, domowej atmosfery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *