ARANŻACJA SALONU W STYLU SKANDYNAWSKIM

Minimalistyczny, prosty, jasny, praktyczny styl skandynawski jest dziś nie tylko bardzo modny, ale ma tą zaletę, że z łatwością można go dopasować prawie do każdego wnętrza i to bez ponoszenia gigantycznych kosztów. Tak też się stało w omawianym projekcie wielofunkcyjnego pokoju dziennego w bloku. Pomieszczenie nie jest bardzo duże, na dodatek w dość trudnym kształcie prostokąta z jednym tylko oknem.

Mieszkanie nie jest specjalnie duże, więc z konieczności salon, czy raczej pokój dzienny, musi służyć co najmniej kilku funkcjom – spanie,wypoczynek, jadalnia, stanowisko do pracy, podejmowanie gości itp., czyli toczy się tutaj całe rodzinne życie.

Wybór stylu skandynawskiego rozjaśnił i powiększył optycznie to pomieszczenie, przemyślany dobór mebli i dodatków sprawił, że wnętrze mimo natłoku mebli i drobiazgów, sprawia wrażenie uporządkowanego i świeżego. Styl skandynawski to również postawienie na praktyczne rozwiązania i tak jest tez w tym przypadku – każdy mebel , półka, drobiazg, służy nie tylko względom wizerunkowym, ale ma swoją konkretną rolę do spełnienia. Na przykład prosta w formie kanapa, przykryta własnoręcznie uszytym, białym pokrowcem z kontrastującym poduszkami, przez swoją formę i kolor staje się niewidoczna, a jest to mebel niezwykle funkcjonalny ( rozkładana z dużym pojemnikiem na pościel), który w nocy służy do spania, w dzień do wypoczynku, czy oglądania telewizji. Drugim ciekawym, praktycznym rozwiązaniem są białe drewniane półki podtrzymywane przez wsporniki, które umieszczono pod samym sufitem, a więc spełniają swoją funkcję przechowywania książek nie zmniejszając optycznie tak cennej w tym przypadku przestrzeni.

Jak to zwykle we współczesnym stylu skandynawskim kolorem dominującym jest biel, w tym wypadku połączona z szarością oraz jasnym kolorem drewna i wikliny, z której wykonano oparcia krzeseł i półki komodzie. Na biało i jasno szaro pomalowano ściany, sufit i okno, neutralna biel jak zwykle świetnie podkreśla i rozświetla szarości i kontrastowe barwy dodatków i bibelotów. Najbardziej wyeksponowana ściana, na której umieszczono galerię ze zdjęciami rodzinnymi została pokryta białą raufazą czyli farbą z dodatkiem trocin, która nadaje malowane powierzchni, ciekawą strukturę .

Podłoga w tym salonie też jest jasna ( panele imitujące dąb bielony) z lekkim połyskiem , który potęguje wrażenie świeżości. Umieszczony w rogu wygodny fotel z podnóżkiem zyskał drugie życie poprzez własnoręcznie uszyty biały pokrowiec .

Białe, proste lampy, okno bez firanek tylko z lekkimi, białymi zasłonami, starannie dobrane bibeloty, lustro i obrazki na ścianach, wszystko to spowodowało, że wnętrze nie jest przeładowane, dominuje porządek, świeżość i ciepły, domowy klimat, a to chodzi najbardziej w nowoczesnym stylu skandynawskim. Tak „otwarta” , neutralna stylizacja pokoju dziennego ma jeszcze tę zaletę, że można ją łatwo i bardzo tanio zmienić tylko za pomocą wymiany dekoracyjnych bibelotów, poduszek, zasłon, czy l lamp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *