WYBIERAMY SOFĘ DO SALONU

Salon, zwany też czasem w mniejszych mieszkaniach pokojem dziennym, to centralne miejsce w każdym domu. To zazwyczaj największy pokój w całym domu, bardzo często połączony z jadalnią i kuchnią w jedną dużą przestrzeń, a poszczególne strefy funkcjonalności ( gotowanie, jedzenie, relaks) oddzielone są od siebie za pomocą specjalnego ułożenia mebli, czy odpowiedniego oświetlenia i dekoracji, wszystko w zależności od konkretnych uwarunkowań architektonicznych w domu czy mieszkaniu. I tak jak w kuchni najważniejsze jest miejsce w którym przygotowujemy posiłki ( położenie względem siebie nawzajem kuchenek, zlewozmywaka, pojemnika na resztki oraz blatów), w jadalni zaś centralnym miejscem jest stół i krzesła, tak w salonie epicentrum życia stanowi sofa i fotele. Najważniejszą funkcją salonu jest oczywiście wypoczynek, a więc meble i sprzęty w salonie powinny być tak ułożone i dobrane, by temu sprzyjać. Inną ważną funkcją jest oczywiście podejmowanie gości, więc rodzaj i ułożenie mebli też powinno temu sprzyjać, czyli ma być tak, żeby można było się wygodnie rozsiąść naprzeciwko i obok siebie, razem pooglądać film czy posłuchać muzyki, żeby było komfortowo, ale też estetycznie. W przestrzeniach połączonych łatwiej połączyć różne style ( na przykład styl skandynawski w kuchni i jadani , a współczesny czy eklektyczny w salonie.

Bez względu na rodzaj aranżacji w całym salonie i tak sofa i fotele będą miejscem centralnym i to one chcąc czy nie chcąc określą klimat tego miejsca, dlatego wybór odpowiedniej sofy i foteli jest tak ważny.

Jeśli mamy dużo miejsca można zdecydować się i nawet na dwie sofy i kilka foteli i niekoniecznie wszystko musi być w tym samym kolorze, a nawet stylu.

Sofy klasyczne mają ponadczasowy charakter, dobrze „czują się” w każdym wnętrzu, podkreślają rodzinny charakter pomieszczenia, są eleganckie i wiecznie młode. Sofy klasyczne w tak zwanym stylu angielskim maja z reguły materiałową tapicerkę w kwiaty lub wzory, ale kwiaty( konkretnie róże i piwonie) są bardzo stylowe i bardzo modne od dziewiętnastego wieku, kiedy osiągały apogeum swojej popularności w Zjednoczonym Królestwie, aż do teraz. Kwiatowe wzory, miękki, przytulny materiał są bardzo efektowne, potrafią dobrze uwypuklić nie tylko rodzinny charakter wnętrza, ale jego ciepły klimat . Współczesny sofy w stylu angielskim w kwiatowe wzory tylko na pozór niewiele się różnią od swoich antycznych przodków. W rzeczywistości takie sofy i fotele są o wiele bardziej praktyczne – mają z reguły rozkładane i bardzo wygodne miejsce do spania, często niewielki pojemnik na pościel, materiał , który posłużył do tapicerowania jest mocniejszy od tego z XIX wieku i z reguły odporny na plamy, a proporcje ( to znaczy wysokość siedziska, poduszek) jest tak wyprofilowana, by jak najlepiej służyć wypoczynkowi i jak najmniej szkodzić kręgosłupowi.

Do stylu klasycznego można tez zaliczyć bardzo popularne sofy z naturalnej skóry. Takie sofy są nie tylko efektowne, ale bardzo funkcjonalne. Zalet naturalnej skóry jest bardzo wiele- jest odporna na zabrudzenia, nie klei się, jest mega wytrzymała na ścieranie i użytkowanie i na dodatek jest elegancka. Jest jeden minus- dużo kosztuje. Wysoka cena skóry kieruje jej zwolenników do zakupu o wiele tańszych sof z ze skóry sztucznej. Sofa z sztucznej skóry z reguły wygląda prawie ak samo jak sofa z ze skóry prawdziwej . Tu też prawie robi wielką różnicę- wygląda tak samo ale jest mniej odporna na zabrudzenia, plamy otarcia, okropnie się klei, jest gorąca, a kiedy robi się chłodno to sztywnieje.

Sofy w stylu nowoczesnym mają proste formy, bez zbędnych dekoracji,żadnych zaokrągleń, czy ozdobnego tapicerowania, są z reguły gładkie i zimnych, modnych kolorach szarości, lub bieli ( styl skandynawski). Nowoczesne sofy z naturalnej skóry w prostych formach i stonowanych kolorach dopasują się do każdego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *