JAK SZYBKO I TANIO ZMIENIĆ WYSTRÓJ SALONU

Nawet jeśli wszystko nam się podobna w naszym salonie,( lub jak ktoś woli w naszym reprezentacyjnym dziennym pokoju) , to co jakiś czas chcemy w nim coś zmienić. Nie jest to tylko sprawa nowych trendów, świeżych pomysłów spotkanych we wnętrzach domów naszych znajomych i przyjaciół, które nas zachwyciły czy tylko wydały się interesujące, po prostu większość z nas cyklicznie potrzebuje jakiejś odmiany i dotyczy to wszystkich sfer życia, również wystroju wnętrz.

Z drugiej jednak strony większość z nas panicznie boi się remontu- bo brudno, bo bałagan, bo nic nie jest na swoim miejscu, bo zawsze kosztuje o wiele więcej niż sobie zaplanowaliśmy i na co nas stać. Kompromis z marzeniami też przeważnie wygląda podobnie- z reguły malujemy ściany na inny kolor, lub zmieniamy zasłony, a w przypływie odwagi przestawiamy meble. Jeśli drobne zbiegi wystarczą byśmy na powrót poczuli się wspaniale w swoim salonie, to oczywiście ok, ale jak ze wszystkim w życiu- coś co dobrze zaplanujemy, przemyślimy i wykonamy porządnie, wkrótce zaprocentuje i da nam więcej pożytku i satysfakcji.

Dobry plan to połowa sukcesu, a na początek dobrze się zastanowić, co nas drażni w starym wnętrzu i jakich praktycznych walorów mu brakuje. Generalna zasada jest taka -wygoda zawsze przed urodą, chyba, że ktoś preferuje zasadę odwrotną ( kobiety są w tym niedoścignionymi mistrzyniami, nie tylko w sferze dotyczącej własnego wyglądu ). Jeśli nasz salon utrzymany jest w stylu klasycznym ( stosunkowo najrzadziej się nudzi ) i mamy na przykład solidne, ponadczasowe meble i skórzane niezniszczalne kanapy, wtedy trzeba raczej postawić na zmianę koloru, czy faktury ścian, może wymianę dywanu, zasłon, czy bibelotów. Dobrym zabiegiem wizerunkowym w klasycznych wnętrzach jest zmiana charakteru oświetlenia- nie tylko inne lampy, ale inne ich ustawienie, aby gra świateł eksponowała inne miejsca niż dotychczas. Można też zmienić układ mebli, dokupić jakiś stoliczek, figurkę, lub na przykład zmienić wystrój kominka ( albo wybudować nowy), czy kupić oryginalne wielkie lustro w pasującej stylem ramie, które skupi uwagę i powiększy optycznie przestrzeń salonu.

Jeśli nasz salon jest urządzony w nowoczesnym stylu, sprawa wydaje się nieco prostsza, bo nowoczesny styl jest zdecydowanie bardziej eklektyczny i daje więcej możliwości żonglowania dodatkami, światłem i kolorem. Na przykład w tak popularnym dzisiaj stylu skandynawskim, w którym bazą kolorystyczną jest biel, wystarczy zmienić kontrastowe barwy dodatków ( np. poduszki na kanapach, obrazki, zasłony, bibeloty czy krzesła), aby całkowicie zmienić klimat miejsca. Neutralna biel wydobędzie zawsze z sąsiadujących kolorów to co najlepsze.

W każdej właściwie odmianie stylu nowoczesnego mamy do czynienia z prostymi formami, kontrastami i przewagą takich materiałów jak tworzywo sztuczne, metal i szkło. Całkowicie zmienimy styl ( np. na eklektyczny, czy rustykalny), jeśli celowo zakłócimy jego harmonię wprowadzając elementy etno, lub elementy orientalne, czy afrykańskie. Pamiętajmy wszakże, żeby nie przesadzić i zamiast spodziewanej dobrej zmiany, nie wprowadzić w nasze wnętrze męczącego chaosu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *