WYBIERAMY MIEJSCE DO PRACY W DOMU

Z bardzo wielu powodów, praca w domu stała się dziś koniecznością dla dużej części naszego społeczeństwa. Koniecznością też stało się więc stworzenie w domach odrębnego miejsca do pracy. Nie jest to sprawa prosta, bo w naszym pięknym kraju, zdecydowana większość mieszkań, to mieszkania małe, ale dobra organizacja przestrzeni pozwoli nawet w najmniejszym mieszkaniu stworzyć funkcjonalne miejsce do pracy.

Pierwsza krok to wybór pomieszczenia.

Kącik do pracy można utworzyć praktycznie w każdym pomieszczeniu, jeśli tylko wygospodarujemy trochę miejsca z odpowiednim oświetleniem.

Pierwszy wybór pada zazwyczaj na pokój dzienny, bo z reguły jest największy. Trzeba pamiętać o czytelnym oddzieleniu strefy przeznaczonej do pracy, od strefy przeznaczonej do relaksu. Można to zrobić na wiele sposobów, ale najprostszy z nich to inna aranżacja mebli. Kącik do pracy musi być oddzielony od reszty salonu, ale powinien dobrze komponować się z pozostałą częścią pomieszczenia i pod względem stylu i pod względem kolorystyki. Biuro w salonie powinno być tak skomponowane, by jak najmniej rzucało się w oczy, najlepiej żeby „wtapiało” się w pozostałą część salonu. Lepiej zdecydować się na zamknięte szafki, a ewentualne odkryte półki wykorzystać na bibeloty czy książki. Bardzo starannie trzeba wybrać fotel do pracy, będziemy w nim spędzać czasem po kilkanaście godzin, więc musi być ergonomiczny, przewiewny i doskonale dopasowujący się do wymagań naszego kręgosłupa. Trzeba też jednak pamiętać o tym, że powinien pasować do pozostałych mebli. W takim wypadku można na przykład postawić na kolorową skórę obicia ( jeśli dopasowujemy się do stylu tradycyjnego), lub nowoczesny prosty kształt i specjalną elastyczną siateczkę ( jeśli dopasowujemy do stylu nowoczesnego). Rozwiązań aranżacyjnych jest zresztą mnóstwo, w trudniejszych przypadkach zawsze można skorzystać z porad fachowca.

Nasz kącik do pracy można stworzyć i w innych pomieszczeniach mieszkania, może to być sypialnia, albo nawet kuchnia.

W sypialni jest zazwyczaj spokojniej niż w kuchni, a to sprzyja skupieniu, ale za to trudniej dopasować odpowiednie biurko i fotel, tak by dobrze komponowało się ze stylem pomieszczenia. Są liczne przykłady doskonałego wykorzystania toaletek jako stolika do pracy, trudniej dobrać odpowiedni fotel, zazwyczaj kończy się na tapicerowanym stołku w tym samy stylu co meble.

Z kuchnią za to jest na odwrót- dopasowanie koloru i stylu jest nieco łatwiejsze ( można na przykład wykorzystać puste kuchenne szafki, a jako biurko może służyć dodatkowy kuchenny stół) , ale za to kuchnia z racji swojej funkcji, nie sprzyja skupieniu.

Praca w domu jest równie trudna ( może nawet trudniejsza) co praca w firmie, żeby wydajnie ją wykonywać , warto poświęcić sporo czasu i uwagi na prawidłowe zaplanowanie i wykonanie miejsca do pracy, tak by było estetyczne, funkcjonalne i dobrze pasowało do reszty pomieszczenia .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *