ARANŻACJA KUCHNI I JADALNI W STYLU EKLEKTYCZNYM

Uproszczona definicja eklektyzmu w architekturze i sztuce – to swobodne łączenie elementów pochodzących z różnych stylów. Eklektyzm jest równie stary jak sztuka, ale w czasach współczesnych znów stał się bardzo popularny w wielu dziedzinach, również w architekturze wnętrz. Zaletą eklektyzmu wykorzystywanego do aranżacji wnętrz jest to, że możemy wybierać i wykorzystywać tylko te elementy z danego stylu, które się nam podobają, bo sztywne zasady w stylu eklektycznym teoretycznie nie obowiązują, praktycznie można połączyć wszystko ze wszystkim, im bardziej kontrastowo, odważnie, szokująco- tym lepiej. Nieograniczone możliwości zestawień pobudzają do odważnych zestawień na przykład starego z nowym, czy klasycznego i rustykalnego ze współczesnym.

Wydawać by się mogło, że eklektyczny styl jest łatwy, nic bardziej mylnego – nagromadzenie wielu elementów, zbyt dużo kontrastów i kolorów, szybko przytłoczy każde wnętrze i sprawi nieprzyjemne wrażenie chaosu.

Omawiany projekt w stylu eklektycznym kuchni połączonej z jadalną, jest doskonały i inspirujący. Aranżowana kuchnia z jadalnią mieści się w starej kamienicy w wiktoriańskim stylu, a wiktoriańskie kamienice, mimo niewątpliwej urody, są po prostu ciasne i ciemne. Projektantka zdecydowała się na potężny remont tej zabytkowej w końcu kamienicy dobudowując do jej frontowej ściany przybudówkę, tak aby zyskać większą przestrzeń i o wiele więcej światła dla swojego projektu. W tej przybudówce umieszczono dodatkowe i bardzo nowoczesne okna w dachu, uzyskując doskonały efekt doświetlenia całej przestrzeni i ciekawego kontrastu pomiędzy starymi wiktoriańskimi oknami, a nowoczesną, dachową stolarką.

W tym pięknym eklektycznym projekcie kuchni z jadalnią pomieszano nie tylko stare z nowoczesnym, ale też kilka stylów- dominujące są oczywiście elementy stylu klasycznego ( okno, sztukateria na suficie i ścianach, kominek, część mebli i bibelotów) i współczesnego( okna w dachu, nowoczesne metalowo plastikowe stołki, obrazy, lampy, cześć mebli kuchennych ), ale wprowadzono też odważnie styl afrykański (skóra zebry na podłodze służąca za dywan, afrykańskie figurki i obrazki) oraz styl orientalny ( wielki drewniany stół wykonany z indyjskiej framugi, figurki, obrazki ). Widać spore pomieszanie stylów, ale udało się uniknąć przesady, wszystko jest spójne i eleganckie, w czym niewątpliwie pomogła stonowana kolorystyka i bardzo wysoka jakość materiałów.

Tak zaprojektowane i wykonane wnętrze kuchni i jadalni zyskało nie tylko więcej przestrzeni i światła, ale przede wszystkim swój niepowtarzany styl, na dodatek świetnie połączony z funkcjonalnością pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *