JAKIE KRZESŁA ?

W każdej jadalni stół i krzesła stanowią epicentrum uwagi każdego, kto wchodzi, warto poświęcić sporo czasu i wysiłku przy ich wyborze, aby spełniły wszystkie nasze oczekiwania i te estetyczne i praktyczne, bo tam przy stole będzie się toczyć większość naszego życia rodzinnego i towarzyskiego.

Wybór jest trudny, bo zależy od bardzo wielu czynników.

Po pierwsze ważna jest wielkość i kształt pomieszczenia.

Po drugie ważne jest czy jadalnia jest osobnym pokojem, czy łączy się z kuchnią, lub może stanowi strefę buforową pomiędzy kuchnią, a salonem. W każdym z tych przypadków będzie potrzebne inne rozwiązanie.

Po trzecie -jaki styl ma kuchnia, lub kuchnia i salon, czy są w tym samym stylu, czy każdy w innym, czy chcemy kontynuacji stylu, czy zdecydujemy się na ich łączenie ?

Po czwarte czy to będzie jedyny stół do jedzenia w naszym domu ( często jest jeszcze mniejszy stolik w samej kuchni )

Po piąte czy będziemy korzystać niego kilka razy dziennie, czy tylko w święta, lub gdy odwiedzą nas goście

Po szóste- czy stół z krzesłami będzie służył tylko do jedzenia czy będzie to duży stół do wszystkiego ( pracy, czytania, prasowania itp.)

Po siódme – jakie są nasze możliwości finansowe

 

To zapewne dopiero początek listy czynników jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze . Wybór krzeseł jest trudniejszy niż samego stołu, zwłaszcza, że dzisiejsza moda jest bardzo eklektyczna i naprawdę pozwala poszaleć. Jeśli zdecydujemy się na komplet stół plus krzesła możemy być pewni, że będą idealnie pasowały do siebie, eklektyczna składanka niesie w sobie większe ryzyko chaosu, ale też daje większe możliwości do stworzenia w naszej jadalni czegoś absolutnie oryginalnego . Współczesny styl wymaga doboru krzeseł w prostych formach i najchętniej z takich materiałów jak plastik ( w tym niezwykle interesujący wizerunkowo plastik przezroczysty) , metal i ich połączenia z naturalnym drewnem, wikliną, skórą, tkaninami. Styl klasyczny preferuje krzesła tapicerowane , najlepiej w stonowanych kolorach, styl retro to często krzesła antyczne na powyginanych nóżkach z liczną sztukaterią i kolorami będącymi w dawnych wiekach synonimami elegancji, taki jak jak pudrowy róż, stare złoto, czy różne odmiany bordo i ciemnej zieleni. Proste drewniane krzesła będą w zasadzie dobrze współgrały z większością stylów, a krzesła metalowe najlepiej sprawdzą się jako uzupełnienie tak popularnego dziś stylów industrialnego. Trudno też nie wspomnieć o modnej też swoistej „zbieraninie” przy stole, czyli postawienie na różne rodzaje krzeseł przy jednym stole. Tak więc obok antycznego tronu po przodkach, może stanąć krzesło tapicerowane, następnie proste drewniane, plastikowe, metalowe, a nawet taboret. Jeśli chcemy by taki mirsz marsz wizerunkowy nabrał stylu, powinniśmy bardzo starannie przemyśleć każdą propozycję i pamiętać, że wszystkie krzesła powinno coś łączyć ( podobna gama kolorów, surowiec, czy nawet tylko jakiś detal) i że co za dużo to nie zdrowo. Trzeba pamiętać o ponadczasowej definicji elegancji- zawsze lepiej mniej, niż za dużo, a oszczędność w wprowadzaniu nowych elementów uchroni naszą jadalnię przed wrażeniem chaosu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *