STOŁKI W KUCHNI

Popularność otwierania przestrzeni w domach i mieszkaniach, zwłaszcza łączenie kuchni z jadalnią i salonem spowodowała, że do kuchni i jadalni zawitały całkiem nowe rozwiązania takie jak wyspy kuchenne, barki, czy wysokie stołki barowe nazywane też hokerami.

Wyspy kuchenne są nie tylko niezwykle praktyczne, bo sprawiają ,ze mamy przy przygotowywaniu posiłków wszystko pod ręką, ale też sprawiają, że podczas czynności gotowania można spoglądać na otwartą przestrzeń jadalni i salonu i uczestniczyć w rozmowie, czy oglądaniu telewizji. Tradycyjnie ustawienie blatów i kuchenki przy ścianie wymuszało stanie tyłem do otwartej przestrzeni, na dodatek sporo miejsca na środku kuchni było niewykorzystane.

Pomysły barowe wykorzystywane są często jako ten element wystroju, który harmonijnie łączy różne strefy funkcjonalności i tak podobnie jak stół łączy strefę gotowania z jadalnią, tak barek łączy jadalnię z salonem. Rozwiązań jest oczywiście wiele, bardzo dużo zależy od rodzaju i wielkości przestrzeni jaka jest do zagospodarowania i od stylu w jakim ją aranżujemy. Wysokość barku może być różna i musi być dostosowana do wymagań mieszkańców i do konkretnego miejsca, ale standardowo wysokość baru to 110 centymetrów. To optymalna wysokość i dla stojącego barmana i dla siedzących na hokerach współbiesiadników. Przy takiej standardowej wysokości barku wygodne hokery muszą mieć wysokość 80 centymetrów, podpórka na stopy powinna zawsze znajdować się 40 centymetrów poniżej siedziska. Siedzisko hokera najczęściej ma wymiary 40/40 centymetrów, a żeby wygodnie siedzieć miejsce przy barku dla jednej osoby powinno wynosić tak samo jak w przypadku stołu co najmniej 60 centymetrów na osobę.

W mniejszych przestrzeniach czasem dołącza się barek do wyspy kuchennej, wtedy oczywiście barek jest niższy ( standardowo wysokość mebli kuchennych, a więc i wyspy kuchennej to 90 centymetrów) więc i stołki barowe są niższe, ale trzeba zawsze zachować zasadę podpórki dla stóp na wysokości 40 centymetrów poniżej siedziska . Są zwolennicy takie rozwiązania, wizerunkowo można to zaaranżować bardzo ciekawie, ale siedzenie z drinkiem i rozprawianie o ważnych sprawach przy gotującej się zupie, jakoś się nie klei.

Rynek wyszedł jak zwykle naprzeciwko oczekiwań klientów i pojawiło się naprawdę dużo rodzajów hakerów w przeróżnych stylach. Można kupić hakery z regulowaną wysokością siedziska ( bardzo, bardzo praktyczne) , tapicerowane, skórzane, plastikowe, z łączonych materiałów, jednolite i ażurowe. Najszerzej reprezentowany jest oczywiście styl współczesny, a więc dużo prostych form, kontrastów, metalu i przezroczystego plastiku, ale też modny jest styl skandynawski ( prostota, jasne kolory, wysoka funkcjonalność), choć klasyka nie odpuszcza i ciągle ma swoich zwolenników. Dobierając odpowiednie dla naszego barku hakery pamiętajmy nie tylko o stylu, kolorze, ale też bierzmy pod uwagę ich praktyczne walory- hakery obrotowe z regulowaną wysokością, wygodnym dużym siedziskiem wyścielanym naturalną skórą, podparciem dla kręgosłupa i rąk, zdadzą lepiej egzamin, niż najbardziej fikuśne i modne, ale niewygodne stołki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *