BIEL W KUCHNI

Biel to kolor neutralny, do wszystkiego pasuje, w sąsiedztwie innych kolorów zachowa się nieegoistycznie, bo idealnie eksponuje nie siebie lecz sąsiedni kolor dopełniając go blaskiem. Biel doskonale rozświetla, rozjaśnia, dodaje świeżości, optycznie powiększa każdą przestrzeń, sprawia, że wszystko wydaje się higienicznie czyste. Tą ostatnią właściwość wykorzystywała od zawsze medycyna- nie przypadkowo fartuchy personelu medycznego były i w większości nadal są białe, a w szpitalach, przychodniach na ścianach dominuje biały kolor. Bardzo długo szpitalne, higieniczne skojarzenia działały nieco odstręczająco i dlatego bardzo długo biel była wykorzystywana we wnętrzach mieszkań raczej umiarkowanie i służyła przeważnie do „wydobywania” innego, bazowego koloru, lub była po prostu dodatkiem. Ten czas to już zdecydowanie przeszłość . Od kilku lat biel jest bardzo, ale to bardzo modna, a jeśli chodzi o projekty kuchni i jadalni, to biel zdominowała właśnie ten rodzaj wnętrz.

W architekturze biały kolor jest domeną tak zwanego stylu skandynawskiego ( prostota form, jasne kolory łączone z bielą lub sama biel, wysoka funkcjonalność ), ale oczywiście z jego zalet korzystają w mniejszym lub większym stopniu wszystkie inne style.

Dziś białe kuchnie projektowane i sprzedawane są praktycznie we wszystkich stylach.

Najbardziej popularne są białe kuchnie w stylu nowoczesnym, czyli meble w prostej formie, często bez uchwytów, idealnie gładkie, matowe lub błyszczące ( błysk jeszcze bardziej podkreśla higieniczność aranżacji), często łączenia z mlecznym szkłem, metalem lub przezroczystym plastikiem. Jeśli chodzi o materiał to w większości wykorzystuje się trwałą i odporną na zarysowania i wilgoć błyszczącą płytę MDF ( specjalny rodzaj tworzywa).

Klasyczne białe kuchnie bazują głównie na tak zwanym stylu angielskim, czyli szafki z profilowanymi i fazowanymi rantami, szerokie profilowane blaty ( często z białego lub kremowego marmuru), przeskalowane, ozdobne okapy, ozdobne półeczki, szufladeczki, jednym słowem rozmach, wszystko na bogato, ale z ponadczasową, klasyczną elegancją. Taka biała kuchnia podobała by się i sto lat temu i teraz.

Biel we wzornictwie kuchni święci tryumfy, ale te sterylnie białe kuchnie ( zwłaszcza te nowoczesne) dają często odczucie zimna, a nawet nudy. Z pewnością jest higienicznie w takich kuchniach, ale zdecydowanie nie jest przytulnie. Projektanci dali sobie radę i z tym problemem- aby ocieplić, ożywić wnętrze, a przede wszystkim pozbawić laboratoryjnych skojarzeń, wystarczy wprowadzić dodatki w ostrych, kontrastujących barwach. Mogą to być na przykład dodatki i akcesoria kuchenne, krzesła, mogą to być też firanki czy jakiś pojedynczy mebel. Częstym i trzeba przyznać interesującym rozwiązaniem są krzesła w kilku jaskrawych kolorach – rozweselają wnętrze dodając mu lekkości .

Reasumując- biel w kuchni zawsze się sprawdza, to ponadczasowe, neutralne rozwiązanie, zwłaszcza dla tych, którzy lubią czystość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *