NOWOCZESNA KUCHNIA W STYLU RUSTYKALNYM

Słownik języka polskiego objaśnia przymiotnik „rustykalny” jako „mający związek z wsią i jej mieszkańcami, mający cechy wiejskie” , więc styl rustykalny siłą rzeczy kojarzony jest z wiejską stylistyką czyli wiejską chatą,prostotą, naturalnymi surowcami i naturą w ogóle. W architekturze wnętrz styl rustykalny rozumie się jako styl w którym dominuje prostota, natura, ciepłe barwy i przytulny klimat, sprawa się komplikuje jeśli do stylu rustykalnego dodamy tak lubiane dziś słowo nowoczesny. Nowoczesny styl nieodłącznie kojarzy się z zimnym designem więc wydawało by się, że styl nowoczesny i styl rustykalny są sobie przeciwstawne jak ciepło i zimno. No ale w postmodernistycznej kulturze wszystko jest możliwe i wszystko można ze sobą pomieszać, więc i styl rustykalny można pomieszać ze stylem nowoczesnym, tak aby powstał nowoczesny styl rustykalny.

W takim właśnie nowoczesnym stylu rustykalnym został zaprojektowany dom oraz jego wystrój. Na parterze znajduje się dużo otwartej przestrzeni stworzonej poprzez połączenie kuchni, jadalni oraz przestronnego salonu z wyjściem na ogród. Wystrój wnętrza jest przykładem zastosowania tak zwanego nowoczesnego stylu rustykalnego- jest jasno, jest przestrzennie, jest prosto, jest pomieszanie detali z różnych „parafii” , są antyczne meble i meble nowoczesne, jest dużo natury, lekkości, ciepłych barw, naturalnych surowców takich jak drewno,cegła, kamień, no i jest oczywiście sporo zaskakujących połączeń. Dom zbudowany jest z sosnowych bali zakonserwowanych specjalnym olejem . Taki naturalny środek konserwujący sosnowe drewno wytwarza niepowtarzalny zapach. Z drewna wykonano również podłogi . Ściany wykonano z naturalnej cegły spojonej ze sobą klasyczną, żeby nie powiedzieć starodawną zaprawą wapienną – czysta ekologia !

Meble kuchenne są niejednolite, zamykane szafki tylko na dole, a u góry drewniane, odkryte półki z regionalną ceramiką. Dużo przedmiotów „wyszperanych” przez właścicieli zapewne na targach i akcjach, ciekawe dębowe blaty, a rustykalny styl kuchni dopełnia wielka drewniana beczka zakupiona na targach antyków. Wszystko oczywiście w ciepłych, ale bardzo jasnych barwach.

W jadalni natomiast stół bardzo nowoczesny, o niebanalnej konstrukcji, z jasnego drewna, a do tego stare drewniane krzesła z wyplatanymi siedziskami. Nad stołem stara, magazynowa, żelazna lampa zawieszona dla uzyskania lepszego efektu na długim, surowym kablu – jednym słowem trochę natury, trochę starości i bardzo dużo klimatu.

W salonie zaś prawdziwe cacko- ocalone cudem z likwidowanego, krakowskiego teatru, stare rozkładane fotele z kolorową tapicerką. Na ścianach umieszczono ramki z jasnego drewna, a w nich wybrane przez właścicieli, (więc zapewne dla nich ważne ) cytaty z literatury pięknej .

Reasumując- piękna choć prosta aranżacja w nowoczesnym , rustykalnym stylu, stwarzająca magiczny klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *