URZĄDZAMY DOMOWY KĄCIK DO PRACY

Praca w domu to dziś bardzo częste zjawisko – pracodawcy szukają oszczędności, pracownicy nie mają wyboru zaś panujące wszechwładnie umowy śmieciowe niejako potęgują to zjawisko. Nie ma zresztą nic złego w pracy w domu, wymaga wprawdzie większej dyscypliny, ale daje też szersze możliwości działania. Tak czy siak decydując się na pracę w domu powinniśmy w naszym mieszkaniu stworzyć odpowiednie to tego miejsce. Nie jest to prosta sprawa, zwłaszcza, że zdecydowana większość współczesnych polskich mieszkań jest zbyt mała w stosunku do potrzeb, a w zbyt ciasnych pomieszczeniach nie za komfortowo się mieszka i jeszcze gorzej pracuje. Za to informacje o dobrej organizacji przestrzeni są ogólnodostępne, można też skorzystać z porad fachowca od aranżacji wnętrz. Każdą, nawet najmniejszą przestrzeń, można tak podzielić i zorganizować, by dobrze służyła mieszkańcom i na dodatek była estetyczna.

Kluczowe jest prawidłowe podzielenie mieszkania czy pomieszczenia na różne strefy, a więc – miejsce do pracy, miejsce do wypoczynku,miejsce do gotowania, do jedzenia, do spania, do higieny, do przechowywania, do ubierania itp. Wszystkie te miejsca muszą być dobrze zaplanowane, by były funkcjonalne, każdy mebel, nawet przedmiot musi mieć swoją funkcję i swoje stałe miejsce, a wszystko razem musi tworzyć przyjazny klimat,czyli musi mieć taką urodę i styl, by wszystkim mieszkańcom się podobało.

Miejsce do pracy można zaplanować praktycznie w każdym pomieszczeniu ( no może prócz łazienki) w którym da się wygospodarować odrobinę miejsca i w jakiś sposób oddzielić je od reszty. To oddzielenie jest istotne, bo pozwala na większe skupienie i sprzyja samodyscyplinie.

Najczęściej kącik do pracy można zorganizować w salonie, pokój dzienny jest też z reguły najprostszy w utrzymaniu jednolitego stylu. Jeśli to możliwe miejsce do pracy powinno być oddzielone od sfery relaksu, czy sfery posiłków. Można to łatwo zrobić posługując się odpowiednim ustawieniem mebli czy bibelotów. Najlepiej oczywiście aby miejsce do pracy było dobrze doświetlone światłem słonecznym, ale oczywiście nie tak żeby non stop było nagrzewane, bo to nie sprzyja skupieniu, zwłaszcza w letnie, gorące dni. Jeśli nie jest możliwe usytuowanie kącika do pracy blisko okna, trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe rozmieszczenie lamp. Biurko nie musi być duże, ale musi pasować do stylu pozostałych mebli w salonie, ewentualne półki czy szafki oczywiście też, najlepiej aby w większości były zamknięte, co pozwoli nie tylko lepiej utrzymać porządek, ale też pomaga w skupieniu.

Decydując się na stworzenie kącika do pracy w sypialni musimy z reguły pogodzić się z większym pomieszaniem stylu, lub zdecydować się na może mniej funkcjonalny i wygodny fotel biurowy na rzecz krzesła tapicerowanego lub innego dobrze pasującego do stylu sypialni. Zamiast typowego biurka można do tego celu użyć na przykład większej toaletki lub po prostu stolika. Trzeba też pamiętać o wydzieleniu strefy pracy w sypialni, oraz o odpowiednim oświetleniu.

Najtrudniej urządzić miejsce do pracy w kuchni, chyba, że kuchnia jest duża i ustawna. W takim przypadku można ustawić nawet jakąś pasującą do reszty ściankę działową albo oddzielić kącik do pracy za pomocą przestawienia mebli. Zamiast typowego biurka można ustawić pasujący do mebli stolik kuchenny, a do przechowywania dokumentów użyć wolnych szafek kuchennych.

Generalna zasada przy urządzaniu kącika do pracy jest taka, aby miejsce było oddzielone, dobrze doświetlone i w miarę możliwości spokojne, a rodzaj wystroju najlepiej dopasować do klimatu reszty pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *