KUCHNIA I JADALNIA- STYL I FUNKCJONALNOŚĆ

Wydawało by się, że panująca od połowy lat dziewięćdziesiątych moda na łączenie kuchni, jadalni i pokoju dziennego, powoli odchodzi. Ta koncepcja otwartych przestrzeni dawała projektantom wnętrz naprawdę bardzo szerokie możliwości działania, była efektowna i spełniała wiele zadań, w tym zadanie integracyjne, bo łączenie na jednej przestrzeni stref o różnym przeznaczeniu sprzyja pogłębianiu więzi rodzinnych, gdyż członkowie rodziny są niejako zmuszeni do przebywania obok siebie, a więc i zmuszeni do komunikacji. Od kilku lat powoli odchodzi się od tej koncepcji, zwłaszcza od łączenia na jednym poziomie wszystkich funkcji ( kuchnia, jadalnia i salon), na rzecz łączenia jedynie kuchni i jadalni z całkiem lub czytelnie oddzieloną częścią salonu.

To co dziś święci tryumfy w modzie aranżacji wnętrz, to tak typowe dla kultury dwudziestego pierwszego wieku postmodernistyczne łączenie różnych stylów wybieranych i miksowanych w zależności od rodzaju zagospodarowywanej przestrzeni i zasobów finansowych. I tak inne rozwiązania będą zastosowane w starej kamienicy, gdzie można świetnie zagrać na przykład starymi murami z których skuto zużyty przez lata tynk , w połączeniu z nowoczesnym i lekko mrocznym, ale szalenie modnym i interesującym stylem industrialnym i praktycznym, minimalistycznym stylem skandynawskim, a inne w dużych przestrzeniach domku jednorodzinnego, a jeszcze inne w małych mieszkaniach w bloku.

Duże przestrzenie dają więcej możliwości aranżacyjnych, mniejsze za to są większym wyzwaniem dla stylistów i dekoratorów wnętrz.

W połączeniu kuchni i jadalni priorytetem jest przeważnie funkcjonalność pomieszczenia, a więc kuchnia z bliskim „ciągiem technologicznym” gotowania, czyli kuchenki , zlewozmywak, lodówka i wygodny blat i pojemnik na odpadki w bliskim sąsiedztwie. Takie rozwiązanie po prostu sprawdza się w praktyce przygotowywania posiłków, bo łatwiej się gotuje, jeśli wszystko co potrzebujemy mamy blisko.

W funkcjonalnej kuchni powinna być duża ilość zamykanych szafek, półek, schowków do przechowywania potrzebnych naczyń, zastawy i całego mnóstwa kuchennych akcesoriów. Kolorystyka i styl mebli kuchennych dają szerokie możliwości aranżacji, dziś w tym względzie można sobie właściwie pozwolić na każdą ekstrawagancję.

Dość częstym rozwiązaniem stosowanym przez architektów wnętrz w dużych kuchniach jest tak zwana wyspa na której znajdziemy to co potrzebne w kuchni w pigułce. W mniejszych kuchniach popularne jest rozwiązanie sprytnie chowanych dodatkowych blatów i rozkładanych stołów i krzeseł.

Stół jest kluczowym meblem w projekcie łączonej kuchni i jadalni – im większy, bardziej oryginalny i solidny, tym lepiej. Taki stół służy nie tylko do jedzenia, ale do życia w ogóle – jest absolutnie przedmiotem jednoczącym nie tylko przestrzeń, ale i ludzi.

Trzeba jeszcze podkreślić duże znaczenie odpowiednio dobranego oświetlenia. W kuchni potrzebna jest nie tylko designerska lampa na suficie, ale równie ważne, jeśli nie ważniejsze jest światło punktowe niezbędne podczas przygotowywania jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *